Indie, Aurangabad    Miasto Aurangabad przeżyło okres chwały będąc  stolicą w latach 1653- 1677 , ale jego historia zaczyna się w II wieku p.n.e. Wtedy powstały jaskinie buddyjskie. Są przyćmione przez Adżantę i Ellorę i mniej odwiedzane, jednak również piękne i ważne.Bogini Matka- Matrikas.


Maharadża.

Makai GatePanowało tu kilka dynastii, różne religie, kultury, z których każda odcisnęła piętno na mieście.

W roku 1679 syn Aurangzeba, założyciela miasta, zbudował replikę Taj- Mahal, Bibi- ka- Maqbra ( Grób Pani"). w hołdzie dla swojej matki Begam Rabia Durani.

Trochę przypomina Taj Mahal architektonicznie, ale nawet się nie umywa do oryginału z marmuru. Tu widać łuszczący się tynk.


Ale co tam Bibi, wszyscy chcieli mieć zdjęcie ze mną! Ludzie są bardzo przyjaźni i mili.  Fajna odmiana, w wielu krajach natrętnie proponują zdjęcie za pieniądze.W końcu uciekłam wielkiej grupie dziewczynek, było za gorąco na bycie celebrytką, a każda chciała zrobić selfie swoja komórką.

Przed każdą atrakcją są kramy i małpy


Około 15 kilometrów od Aurangabad wznosi się Daulatabad Fort, to wspaniała twierdza z XII wieku., widoczna z daleka.
Kiedyś to była stolica hinduskich królestw na Wyżynie Dekan. W 1308 roku przeszła w ręce sułtanów Delhi. Wtedy nakazano, żeby wszyscy mieszkańcy Delhi, nawet chorzy i umierający przenieśli się do nowej stolicy. Tysiące ludzi zginęło w podróży z wielkiej nędzy. Sułtan żałował decyzji i powtarzając akt szaleństwa, nakazał powrót do Delhi.


Czerwone guawy, czerymoja rozpływała się w ustach, a to brązowe, to sapote.

Swastyka, boski symbol szczęścia i pomyślności. Święty  w Hinduizmie, Buddyzmie i Dżinizmie.


W Aurangabad ludzie tak się przemieszczają, kobiety siedzą bokiem jak Amazonki. Rekordziści jechali w czwórkę.
Jeszcze wizyta w Mughal Silk Bazaar. Tkalnia bajkowych jedwabi i sklep. Pashmina, to tkanina uzyskana z wełny kozła kaszmirskiego, hodowanego w Himalajach.

Moja pashmina, to mieszanka wełny i jedwabiu. Wzorów i kolorów było tyle, że nie dokonałabym wyboru, gdybym na samym początku nie złapała tej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie odchodź bez słowa.

Wyjątkowe miejsca

Copyright © 2016 PAKUJ WALIZKI , Blogger